60-ih godina prošlog stoljeća (1963.-1968.) u Hrvatskoj su snimani legendarni filmovi o pustolovinama indijanskog poglavice Winnetoua, nastali prema romanima Karla Maya.
Karl Friedrich May (1842.-1912.), njemački je pisac kojega pamte milijuni čitatelja. Njegovi putopisni romani prevedeni su na tridesetak stranih jezika i tiskani u milijunskim nakladama. Filmovi o Winnetouu, nastali u koprodukciji Rialto filma iz Berlina i Jadran filma iz Zagreba, u Njemačkoj se smatraju najgledanijim filmovima svih vremena.
Između brojnih potencijalnih lokacija širom svijeta, za mjesta snimanja su izabrana upravo hrvatska područja: NP Paklenica, NP Plitvička jezera, NP Krka, kanjon rijeke Zrmanje, PP Velebit(Tulove grede, prijelaz Prezid), PP Vransko jezero, mjesta Modrič,Rovanjska, Jasenice, Raštević, Omiš, zatim rijeka Cetina, Grobničko polje, Platak i dr.
Čak 7 od ukupno 11 filmova iz serijala o Winnetouu snimano je u neposrednoj blizini Starigrada-Paklenice koji je kroz godine postao omiljeno odredište zaljubljenika u romane Karla Maya i filmove o Winnetouu, a prekrasna mjesta snimanja su i danas sačuvana u svoj svojoj ljepoti.
Kanjon Velika Paklenica, najatraktivniji predio Nacionalnog parka Paklenica, mjesto je snimanja brojnih scena iz filmova o Winnetouu.
Od ulazne recepcije do glavnog ulaza u novi prezentacijski centar (Bunkeri) nalazi se desetak filmskih lokacija. Iako je uslijed bujanja vegetacije posljednjih desetljeća izgled kanjona dosta promijenjen, mjesta snimanja su još uvijek prepoznatljiva te nas podsjećaju na slavno doba Winnetoua.
Putovanje tragovima Winnetoua svakako treba upotpuniti posjetom spomen prostoru sa stalnom izložbom u Starigradu-Paklenici.
Izložba je postavljena u originalnom ambijentu starog dijela Bluesun hotela Alan u Starigradu-Paklenici (motel Paklenica).
U tom je prostoru boravila filmska ekipa za vrijeme snimanja te je moguće, uz brojne filmske rekvizite, fotografije i ostali dokumentarni materijal, razgledati i autentične sobe iz tog vremena.
Filmovi snimani na ovoj lokaciji:
S državne ceste D54 u smjeru Obrovca, oko 8 km od mjesta Jasenice, valja skrenuti lijevo na staru cestu za Sveti Rok. Na prostranoj ravnici s lijeve strane ceste nalazio se kamp željezničara u filmu Winnetou III, te se ondje još uvijek mogu prepoznati tragovi postavljenih šina.
Nakon 9 km cesta prelazi u 6 km dug makadamski put. Na pola puta do vrha, s desne strane, prije oštrog zavoja pored stare čuvarske kućice, nalazi se mjesto na kojem se nalazio totem za bijelog oca Apača.
Neposredno prije samog vrha nalazi se mjesto snimanja scene iz filma Winnetou i Apanači, u kojoj Happy (Marinko Cosic) pokušava dohvatiti pero iz orlova gnjezda za svoju sestru Apanači (Ursula Glas).
Potom se stiže do zidanog vjetrobrana, odakle se pruža veličanstveni pogled na vrhove Tulovih greda i prostranu zelenu ravnicu urešenu sitnim kamenom najrazličitijih oblika.
Na početku zida s desne strane, vidi se uzvisina na kojoj je bilo skrovište bande Jastrebovi. Tu je snimljena i zadnja scena sukoba između bandita Wellera (Miha Baloh) i Old Surehanda (Stewart Granger), te najdramatičnija scena svih Karl May filmova – pogiblja Winnetoua.
Zapadno od stijena kod zidanog vjetrobrana nalazi se veliki krater. Ondje su bile snimljene scene sukoba Apača i bandita u filmu Winnetou I, te pogiblja Winnetouovog oca i Santera.
Na livadi podno kratera snimljena je tužna scena umiranje Cho-Chi (Marie Versini) na rukama Old Shatterhanda, te se još uvijek mogu naći ostaci kamenih grobova. Isto je mjesto korišteno i u početku filma Winnetou III kao mjesto susreta krvne braće. Upravo ondje su nastale brojne poznate fotografije glavnih filmskih zvijezda – Ley Barkera, Pierre Bricea i Marie Versini, kao i legendarni filmski plakat za Winnetou I.
Filmovi snimani na ovoj lokaciji:
Do lokacije Pueblo plato (Pariževačka glavica) stiže se cestom iz Starigrada-Paklenice prema Obrovcu. Nakon prolaska kroz mjesto Jasenice, valja skrenuti desno na makadamski put koji vodi do nevelike zaravni smještene uz sam rub impozantnog kanjona rijeke Zrmanje, filmske Rio Pecos. Na ovom se mjestu nalazilo indijansko selo – domovina Winnetoua, a Winnetou (Pierre Brice) i Old Shatterhand (Lex Barker) postali su krvna braća.
S platoa se pruža zadivljujući pogled na duboko usječeni kanjon rijeke Zrmanje koji će svakom posjetitelju neizbrisivo ostati u sjećanju.
Mjesta snimanja na rijeci mogu se vidjeti za vrijeme organiziranih izleta brodom koji polazi iz Starigrada-Paklenice. Uz dojmljive stijene koje izviru iz rijeke odmah iza njenog ušća, počinje kanu scena Old Shatterhanda i Intschu-tschuna. Scena završava 2 km uzvodno, pored impozantne kamene gromade na desnoj strani. Na tome su mjestu snimljene scene Old Shatterhandova pokušaja da dohvati totemsko deblo te spektakularna vožnja bandita na splavima gorućom rijekom Rio Pecos.
Filmovi snimani na ovoj lokaciji:
Vozeći se iz Starigrada-Paklenice prema Zadru, u mjestu Rovanjska valja skrenuti lijevo prema lokalitetu Modrič špilja, odakle se pruža pogled na prekrasan zalazak sunca. Zbog toga je prostor u neposrednoj blizini odabran za snimanje poznate scene u kojoj krvna braća jašu prema zalasku sunca (Winnetou I), te posljednje scene iz filma Winnetou III, u kojoj Winnetoua odnose u grob.
Prijevoj preko Velebita zvan Prezid bio je glavno mjesto snimanja filma Winnetou i Apanači 1966. godine.
Filmovi snimani na području NP Krka:
Mjesta snimanja: Skradinski buk, Roški slap.
Kod veličanstvenog Skradinskog buka bila je postavljena misijska postaja „Bijele golubice Paloma Nakama“ (Winnetou i Shatterhand u dolini smrti), a u Winnetou I su Winnetou i njegova lijepa sestra Nscho-tschi ovdje lovili ribu.
Na drugoj strani obale je za potrebe filma „Winnetou i Shatterhand u dolini smrti“ bio postavljen ljetni kamp Apača, te je snimljena scena umiranja hrabrog vojnika Kingsleya na rukama Winnetoua.
Današnji turistički brodovi Parka plove istim riječnim prolazom kojim su nekada u svojim kanuima veslali Winnetou i Shatterhand, dok je pored atraktivnog Roškog slapa snimana scena u kojoj indijanski poglavica pokušava prisvojiti kartu skrivenog blaga američke vojske.
Filmovi snimani na području NP Plitvička jezera:
Mjesta snimanja: slapovi Galovački buk, Prštavac i Veliki slap, jezera Kaluđerovac i Galovac.
„Srebrno jezero“ u filmu predstavlja jezero Kaluđerovac, a mala prirodna špilja na kraju jezera, do koje vode strme stepenice, predstavljala je poznatu špilju blaga.